Challenge B.I.G - Forum

1.000 cycling climbs/ascensions cyclistes

HomeHome  FAQFAQ  SearchSearch  RegisterRegister  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log inLog in  

Share | 

Túrák 2009-ben

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AuthorMessage
zsempi

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   Tue Aug 04, 2009 1:46 pm

sziasztok,

mi is kipipál6juk Nórikámmal az idei biciklitúránkat. készítettem róla egy kis beszámolót, itt van:
http://zsempi.weblap.net/

sajnos nem vagyok profi honlapcsináló meg netkezelő. jobb oldalt keressétek a rózsaszín Page felirat alatt a beszámolót. a bevezetéssel kezdödik, csak ezt nem tudtam az elejére tenni.

egy adag kép a túráról:
http://www.flickr.com/photos/zsempi/sets/72157621930368372/
a másik felét majd szeptemberben tudom feltölteni
[b]
Back to top Go down
View user profile http://zsempi.blogspot.com
gabor kreicsi

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   Wed Aug 05, 2009 8:30 am

Nagy gratuláció Nektek!
Jó kis kört mentetek és nem kis csomagokkal!
cheers
Back to top Go down
View user profile http://galcsik-it.hu/kreicsi/
gabor kreicsi

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   Wed Aug 05, 2009 1:34 pm

Zsempi!

Egy - szerintem - lényeges hozzáfűzés.
Egy BIG-et bármilyen útvonalon, bármilyen bringával és bárhonnan megmászhatsz. Ezt az Ofenpaß-ra írt elbizonytalanodásodra írtam.
Szóval, tessék csak nyugodtan azt is lekönyvelni.

Egyébként a BIG honlapon sokszor teljesen irreális helyekről írják az indulást. Nem kell vele foglalkozni.

Szép napot!
Back to top Go down
zsempi

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   Wed Aug 05, 2009 1:53 pm

Gábor,

köszi Smile
így legalább most beírtam őket, hogy jött ez a levél tőled.
Back to top Go down
View user profile http://zsempi.blogspot.com
gabor kreicsi

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   Wed Aug 05, 2009 2:32 pm

zsempi wrote:
így legalább most beírtam őket, hogy jött ez a levél tőled.

Igen, néztem is. Smile

Csak egy példa. Dobogó-kőre én életemben először a piros sáv jelzésen tekertem fel Dömös felől. Olyan indulási pont pedig nincsen megadva a BIG honlapon. Smile

Nyugodtan lehet logisztikázni a Neked tetsző útvonalakon a BIG-ek/csúcsok érintésével.

Tovább szép élményeket!
Back to top Go down
gyorgyigabor

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   Tue Aug 11, 2009 5:54 pm

Az a Kitzbühel Horn, Durch. alm és Loferer alpe nap elég brutál lehetett; a rengeteg meredekkel. Kellett is a könnyű áttétel !

a Kitzbühel horn tetejére pedig szép időtök lett!

A sok esős csúccsal egyéb ként az a baj, hogy akkor nincs szépség, élvezet, csak teljesítmény. Azt meg itt a Pilisben, Mátrában is tud az ember. :-((
Ugyanaz, ha sötétben teker az ember.

Igen, asszem most jól kimondtam arról a véleményemet, akik megállás nélkül feltekernek és kevéssé nézik meg, hol is mennek.

Az Oberjochnál egyébként a legteteje nem a faluban van, hanem tán 1/2 km-rel utána... minimálisan, talán 2-3-5 méterrel van ott feljebb. :-)
Csodálkoztam is.
Back to top Go down
View user profile http://www.gyorgyigabor.hu
gyorgyigabor

PostSubject: 2010   Tue Aug 11, 2009 6:01 pm

Ferix melyikre jönne ?
- Román BIG-ek érdekelnek (pünkösdkor akarjátok ?)
- az 5 horvátra leírtam, hogy érdkeel, de látom épp a Sveti Jure (1760 méter) maradna ki belőle, a többiből magasság miatt csak az Ucka vonzó, szépség miatt
meg még tán kettő. Meglátjuk.
( A Sveti Jurén bevállalnék egy edzőtúrát: 3-szor fel 1 napon belül, az 5300 m szintemelkedés.)
- a német - osztrák - cseh 3szög meg kérdőjelesen. Ha összejön jó, ha nem, akkor nem.

Én jövőre még a hátralevő kb 12-14db 2000-esből szemezgetek, és szeretném az Ötztaler radmarathont is.
Meg valahol talán 5500-6000m szintemelkedéses napot menni vmi kihívás keretén belül.

gabor kreicsi wrote:
gyorgyigabor wrote:
És mik a jövő évi tervek ?

Az El Camino-t elnapoltam. Helyette a családdal "csak" Lourdes-i zarándoklást tervezek. Az teljesen bicaj nélküli lenne.

Több, négy napos tervem/ötletem is van. Ha valamelyik érdekelne, akkor beszélgethetünk róla. Ferixel is lenne közös belőle.

1. Csíksomlyó és a környékbeli román BIG-ek (5db).
2. Horvát tengerpart (5 BIG) +Mrakovnica (Bosznia-Hercegovina)
3. Hollandia (10 BIG)+oda-vissza úton egy-egy német hegy.
4. A "maradék" osztrák hegyek. Ez két különböző alkalmat jelentene.
5. Német/oszrák/cseh háromszög. 5 BIG

A tengerpartos az mindenképpen tavaszra van tervezve (megúntam a -10-ben bicajozást) a holland pedig szeptember elejére van becélozva. Aztán alakul, ahogy alakul. Valamennyire úgy sem tudok elmenni.
Már biztosan mondtam, de nálam az a tervezési koncepció, hogy sok tervet csinálok és azokból tudok "filézni".

Szép napot!

Last edited by gyorgyigabor on Wed Aug 12, 2009 12:07 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
gyorgyigabor

PostSubject: 4. nap. Alpe Galm + Oberaarsee   Tue Aug 11, 2009 11:58 pm

Azért is halad lassan, mert mindig fotókkal együtt teszem fel ide, de rengeteg dolog miatt alig volt időm.

Tehát - az egyik legszebb nap!!
a 4. nap fotói (a végső 5-6 sor (a szintdiagram utántól)
http://picasaweb.google.com/gyorgyigabor8/2009BicycletourInTheAlpsWithNewPersonalRecords#

szöveg:
2009. június 24, szerda: Alpe Galm, Oberaarsee: 79,6 km + 2757 m szint
Miután a túrájukon arra közeledő Nagy Zoliékkal sms-en leegyeztettem, délutáni programra az Oberaarsee (2300 m) következett a Grimsel hágó (2165 m) fölött, így délelőttre egy különálló hegyi utacskát szerveztem be: Leukból az Matterhorn csúccsal egyvonalban, a Rhone völgy északi oldalán emelkedő Alpe Galmhoz, 2231m-re feltekerni. Ezt az utat sem sokan ismerik, alig van róla forrás, pedig nagyon szép. Szintkülönbsége: 1607 m átlagmeredeksége 8,4% 19 km-en át. (ezzel a 45. legnehezebb emelkedő a climbbybike-on)
Az alsóbb régiója meleg környéken, szőlő ültetvények közelében vezet, majd egy két kis falvacska érintésével végül fenyőerdőn át ér fel Galm néhány házához, ahonnan már a szembülső havas hegysorban gyönyörködve lehet az aszfaltút végéig pedálozni, néhol 16%-os meredek szakaszt leküzdve. Nagyon szép, ajánlható út!
Délután vonattal érkeztem Oberwaldba (ahol már kerékpárral is jártam 2006-ban, így már ismert utat hagytam csak ki), ahonnan zenét hallgatva igyekeztem a fiúkkal megbeszélt találkozóra Gletsch faluba. Energiám fogytán volt, így a szomszéd szállodában vásároltam csokit és ettem meg, míg fiúk vacsorájukat fogyasztották. Hogy elérhessem majd a 23 órára Vispbe érő vonatom, fölfeléúton különváltunk: én szinte időfutamoztam a – szokás szerint megint felhő által beborított – Grimsel hágóra, ahonnan kb. 50m láthatósággal vágtam neki a sorompóval lezárt Oberaarsee-hez vezető hegyi útnak. 1-2 km után kezdtem csak áttörni a felhőket, kezdem látni valamit, miközben hihetetlen hófalak mellett, havas tájon hajtottam. Ennyire havas tájra még nem tekertem fel. Sok helyen folyt víz az úton. Gyakran néztem az órám, de bőven eleget filmeztem, fotóztam. A legmagasabb ponton valamivel továbbgurultam, de a tóhoz már nem gurultam le, várt a vonat: talán 35 percem maradt még. A Grimsel hágóig még óvatosabban, onnan azonban már őrült tempóban robogtam lefelé, fejemre – idő híján – csak nylont húzva. Végül 3 perccel a vonat érkezése előtt értem a vasútállomásra; a vonaton már kellemes melegben utazhattam.

az Alpe Galm amit cserélni kéne a BIG Thyon-nal !

folyt köv.
Back to top Go down
gyorgyigabor

PostSubject: újabb 2 nap: júni 25-26   Wed Aug 12, 2009 11:39 pm

Alpesi túrám következő 2 napja:
fotók:
http://picasaweb.google.com/gyorgyigabor8/2009BicycletourInTheAlpsWithNewPersonalRecords#

Túraleírás:
2009. június 25, csütörtök: Interlaken – Mannlichen – Interlaken + VONAT ; Visp – Bramois = 123,3 km + 1902 m szint
Mivel a délelőttre tervezett emelkedő (valóban az utolsó aszfaltos alpesi 2000-es hágóm) – Jerry Nilson, a nagy alpesi bringás szerint is – az Alpok talán legszebbje, kicsit távolabb esett, így vonattal közelítettem meg, ezért korábban keltem. Visp-ből egy óra alatt Spiez-en keresztül Interlakenbe értem. Itt is jártam már kerékpárral (2001), így ezért sem lehetett lelkiismeret-furdalásom, mert már kerékpárral felkeresett helyre jöttem gyorsabb módon. Interlakentől lankás úton hajtottam délnek, majd picit emelkedősebb és a végén csodás panorámával meglepő úton érkeztem a felkapott és 4000m-es hegyek uralta Grindelwald kisvárosba. Az itteni három 4000-es hegy (Eiger, Mönch, Jungfrau) Svájc kiemelt látnivalói közé tartozik, fogaskerekű is visz fel 3454 m magasra, a Jungfraujochra. Falatozás után csodás napos időben kezdtem meg az ismeretlen meredekségű, de az adatok alapján 9-10%-os emelkedőt Mannlichen nyereg, illetve csúcs felé, ahová felvonó is tartott. Egy-két kilométer még házak között vezetett, néha kirándulókkal is találkoztam, emellett táblák jelezték a bringásoknak ajánlott utat fel Mannlichenbe; nem lehetett eltéveszteni. Egy ideig, talán kb. 1400 méterig még jár helyi busz, azután már semmi sem zavarta a nyugalmat. A mellettem az égbe törő Eiger havas sziklafalában gyönyörködve nem esett nehezemre a 9-10%-os kaptató, sajnáltam, hogy 1700-1800m felett picit felhősebb lett, kevesebbet sütött a Nap. A végső kilométerek időnként 14-16%-os meredek szakaszokat is tartogattak, néhol nehéz volt. Meg kellett küzdeni! Útközben lentről montisok érkeztek, akik elhaladás után – magyar mezem látva – meg is jegyzeték: „Aus Ungarn ! Schön!” (azaz Magyarországról… az szép!)
Az aszfaltút – táblával is jelezve – a felvonóállomás 2229 m-es magasságáig tartott, onnan jobbra a csúcsra még vezetett murvás út, ám az a meredekséggel együtt már nem feküdt a bringámnak így nem is hajtottam sokkal tovább; ráadásul hamar szitálni is kezdett az eső. Elgurultam a kilátóba, körbefotóztam, -filmeztem, majd – a visszavonatút miatt kifejezetten – nekivágtam gyorsan a lejtőnek. Nézhettem az órám, hogy elérem-e az interlakeni vonatot, vagy csak az egy órával későbbit és akkor ugrott a napi második emelkedő. Sajnos már Grindelwaldba leérve sejthető volt az eredmény, amint pedig ellenszelet is kaptam, inkább nem fárasztottam magam feleslegesen. Beletörődtem és Interlakenben kicsit nézelődtem.
Miután a Lötschberg alagúton visszatértem Vispbe, rövid gondolkodás után úgy döntöttem – a Weritzalp (2099 m) emelkedőről le kell mondanom – nem hagyom kihasználatlanul az estét, összecsomagoltam és átkerekeztem egy, a következő túráimnak bázisul szolgáló kempingbe, Bramoisba, nem messze Siontól. Francia-Svájcban járva a kempinges is csak franciául tudott.

2009. június 26, péntek: Bramois - Lac Moiry (2249 m) – Bramois – Thyon (2095 m) – Bramois = 141,6 km + 3672 m szint
Utolsó nehéz svájci napom következett. Akartam is, meg vártam is, hogy túl legyek rajta és másnaptól valamelyest nyugisabb, normális napok következzenek. Elegendő alvás és készülődés, vásárlás (minden franciául van kiírva, stb) és reggeli után délelőtt kezdésként 15km-t a Rhone partján vezető kiváló bringaúton melegítettem be, hogy aztán Sierreből, 565m-ről Wallis egyik legmagasabbra vezető útján tekerjek, 2249m-re. Féltávnál sajnos kaptam egy kis esőt, ám Vissoie után már enyhe napsütésnek örülhettek a bájos Grimentz falu felé vezető szerpentin kanyarjaiba kitett muskátlik. Nagyon tetszett a táj és Grimentz is igazán. A falu végi parkolónál picit még sík volt, ám utána egy ideig 10%-os. Néhány km erdei út után már látszott a tó gátja, tetszett a táj. Az utolsó kilométeren, a tó felé 10-12%-os emelkedőn hajtva készült klassz önfotó is persze. A hófoltos hegyek ölelte tóparton hűvösebb idő fogadott, nem időztem túl sokat, várt a délutáni Thyon – szintén BIG listás emelkedő.
Visszahajtottam a bringaúton Bramoisba, majd betettem a zenét a fülembe és nyomtam. Az út nem sok panorámával szolgált, így jót is tett a zene. Az emelkedőt edzésként is felfoghattam, alig-alig volt miért megállni. Húztam is minél tovább, végül vagy 6-700 méteren át le sem szálltam a bringáról. 1300 méter fölül a Rhone völgyén végigtekintve több helyütt már esett az eső, zivatar csapott le, de még nem volt miért aggódnom. Végül azonban 1700m felett már nálam is esni kezdett (a kempingben ázott a mosás után száradó ruhám), ráadásul olyan hideg lett, hogy fel is kellett öltöznöm, alul fázott is a lábam a rövidnadrágban. A hosszúval a lejtőre tartalékoltam (tévesen azt hittem, nincs nálam esőnadrág). Esőben, morcos hangulatban, csak az akaraterő és büszkeség vitt fel a végső parkolóba, ahol lefelé mutatott hüvelykujjal mutattam véleményem. Kilátás is alig volt, az idő is pocsék lett. Bezzeg az alig ismert Alpe Galm két napja! Arra kéne elcserélni ezt a BIG emelkedőt. Kis sioni kitérő után 23 órára értem vissza a kempingbe.
(A nap végén 682 km-nél és 15708 m szintemelkedésnél jártam)

folyt köv
Back to top Go down
G.Domonkos

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   Sat Aug 15, 2009 9:48 pm

Én szerényebb túrákról tudok beszámolni, mit a többiek. Mivel Hollandiában töltöttük a szabadságunkat (a fiamnál), ott túrázgattam, de nem a BIG-eket érintően, mert azokat - egy híján - már megcsináltam 2007-ben. Volt viszont két 160 km körüli túrám, az egyik a tengerpart mentén a dűnék között, nagyon élvezetes volt. A dűnék nagy része természetvédelmi területen van, ezeken az utakon csak gyalogosan és bicajjal lehet közlekedni. Bár sík terület lenne, de a dűnék miatt mégis vannak kis kaptatók. A másik városnézéssel egybekötött, az viszont az Ijsselmeert érintette. Ez a tengerről leválasztott tó Amszterdam fölött. Itt Edam, Hoorn, Enkhiuzen és Alkmaar voltak az ismertebb érintett városok.
Hazafelé luxemburgi kitérő volt, az eredetileg tervezetthez képest lerövidített túrával. Végül kb. 5 óra alatt 5 BIG-et érintő 106 km-es túra jött össze. Ezek valóban könnyebbek, mint az Alpok, de azért voltak egész jó emelkedők. Viszont nem annyira látványosak ezek a helyek (ahol én jártam). Inkább dimbes-dombos terület, mint pl. a Zalai dombság. Mivel később sikerült indulni, sok nézelődésre idő nem is volt, így is sötétben értem vissza a szálláshelyre, ez a Benelux túráim esetében nem az első eset. A végén kellett is kapkodnom a lábam, hogy a városba érjek még teljes sötétség előtt, szerencsére az utolsó km-ek nagyrészt lejtőn voltak, a kempinghez pedig már kivilágított út vezetett. Röviden ennyi, két hét alatt úgy közel 600 km-t tudtam tekerni (mivel nem ez volt a fő program).
Back to top Go down
View user profile
gyorgyigabor

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   Sat Aug 15, 2009 10:00 pm

És Domi,
mennyi bringással találkoztál ? Városok közt is van sok bringaút ?
Vhová feltöltesz képeket a neten ?
Back to top Go down
gabor kreicsi

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   Sun Aug 16, 2009 8:14 am

Szép volt Gyuri! bounce
Back to top Go down
G.Domonkos

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   Sun Aug 16, 2009 8:16 pm

Képfeltöltésben nem vagyok nagyon jártas, de majd valahová teszek fel képeket (mármint a BIG honlapon kívül is). A luxemburgi BIG-ek, ahol voltam, nem látványosak, felérsz a hegyre és talán tovább is megy az ember, aztán rájön, hogy megvolt a BIG. Hollandiában viszont, bár jellemzően sík terep van, mégis nagy élmény a bicajozás. A városokban (falvakban) vagy önálló kerékpárút van, vagy az út szélén szaggatott vonallal leválasztott a bicajos sáv. Kis forgalmú utakon belterületi utakon vegyes forgalomban lehet menni. A külterületen a települések között számtalan kerékpár út van, mindenhová el lehet jutni, és az utak jó minőségűek. Ahol lapburkolat vagy téglaburkolat szerű az út felülete, kicsit recegős, de elég sima ott is.
Fantasztikus az infrastruktúra és nagyon jó eligazító táblák vannak minden fontos kereszteződésben. Belgiumban már kevesebb az önálló kerékpárút, de a széles országút szélén külön sávok vannak. Luxemburgban, ahol jártam, az országút szélén lehet menni, nincs sávjelölés, de volt egy szakaszon külön kerékpárút is. Bár neked Györgyi Gabi Hollandiában a nagy hegyek biztos hiányoznának - Hollandia legmagasabb pontja 322,5 m, ez a Drielandenpunkt, biztos élmény lenne neked is a bicajozás. Nekem a dűnék közötti utak tetszettek leginkább.
Back to top Go down
View user profile
gyorgyigabor

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   Mon Aug 17, 2009 12:39 pm

köszi
megzavart a fordított kiírás a neveknél... gondolkodtam is, hogy fura ez a Domi és van vmi beceneved. aztán ahogy Gábor írta, emlékszem is a megszólításra: Gyuri bá :-)

Amikor kint voltam HOllandiában gimisként, a hangulata tetszett. Pár napra érdekel, de utána valóban hiányoznának a hegyek.
A belga neves meredek emelkedők mondjuk érdekelnek - amerre a világkupa futamok mennek.
Back to top Go down
gyorgyigabor

PostSubject: júni 27-29   Tue Aug 18, 2009 11:45 pm

következő 3 nap: (képfeltöltéssel párhuzamosan:
képek:

(a szöveget már hetekkel ezelőtt megírtam)

2009. június 27, szombat: Bramois - Gr Dixence (2141 m) – Arolla (2006 m) – Bramois = 112 km + 2817 m szint
Utolsó svájci napom két BIG listás emelkedője szomszédos völgyben vezetett, így megspóroltam egy fél mászást. A Grand Dixence tóhoz (2141 m) vezető út féltávtól fogott meg nagyon; onnan csodás, zavartalan volt a természet. Ahogy fotóról láttam, klassz volt a tóhoz felvezető végső pár kilométeres szerpentinkanyar sorozata, szépek voltak a hegyek is. Az út érdekessége, hogy az aszfaltút csak a gát aljánál levő szállóig és felvonóállomásig vezet, onnan felvonó visz a gát felső szintjére. Tábla is jelzi, hogy bringával tilos nekivágni a keskeny kocsiútnak, ami az erőműtársaság tulajdona. A felvonóállomásnál egyébként kis múzeum is található; táblán pedig a környék állatairól olvashattam.
Lejtőzés után a völgy félmagasságánál tértem át az Arollába tartó hol emelkedős, hol meg szinte sík útra. Épp ezen tulajdonsága miatt ez az emelkedő hosszabb is. Előretekintve láttam, hogy a völgyben bizony esik – bosszankodtam: egyik napot sem lehet eső nélkül megúszni ? – ám szerencsére mozgott is: épp előlem elfelé. Arolla falu felé már napsütéses, de vizes úton, békés tájon hajtottam. Az emelkedő komoly, 3600-3800m-es gleccseres hegy(ek) tövébe, síterepre, sífelvonókhoz vezetett. Ez volt a 78-79. 2000m feletti BIG csúcsom (Madeleine kérdéses, hogy ide számít-e), hágóm (a 152 BIG-emből), valamint a 100. különböző 2000m feletti csúcs, hágó, ahová már feltekertem. Összesen pedig a 123. alkalom, hogy 2000m fölé tekertem. Éppen a guruláshoz készülődtem, amikor ismét szitálni kezdett az eső, végül a lejtőn nem áztam sokat.

2009. június 28, vasárnap: Bramois – Sion – Martigny – VONAT – Monthey - Pas Morgins, Col de Bassachaux – Morzine = 87 km + 1700 m szint
Nyugodtan készülődte reggel, még jegyzetelésre is szántam időt, indulás előtt pedig kicseréltem elkopott hátsó és első külső kerekemet. Nem túl nehéz, ám csodás kerekezésre számítottam Morzine-ig, ám Siontól az erős ellenszél hamar felbosszantott. Montheytől a Morgins hágóúton kerekeztem, nem messze 2001-es bringázásaim helyszínétől. Útközben egy csupasz bringás elismerően szólított meg: „-El sem tudja képzelni, milyen lehet így terhelten tekerni!”
A hágóút svájci oldala is szép volt, Morgins barátságos település volt, ám a határon átjutva a francia oldal elvarázsolt: ideális fényekben egy tavacska és kis település, körülötte barátságos hegyekkel, szép erdőkkel. Egyből feldobott a táj és hogy ismét a Tour de France hazájában kerekezhetek: innen minden még jobban alakul majd – gondoltam. A bájos, virágos és épp egy montis bringaverseny után kerekesek miatt forgalmas Chatelt elhagyva csendes és mély völgyben kerekeztem DNY-nak, hogy az abondance-i kerülő, hosszabb út és kisebb hegyek helyett inkább egy huszárvágással a Col de Bassachaux (1783 m) hágón át keljek át MOrzine-ba, még ha a hágó déli oldalán kb. 2 km földutas ereszkedés várt is rám. A felvonóállomástól már csak egy keskeny és 9-11%-os erdészeti út jellegű aszfaltutacska kapaszkodott felfelé, ahol a ritmust nagyon jól eltalálva kifejezetten élveztem a meredek utat, illetve fentebb a szép tájat. A hágóról az utat elvétve a földút előbb elfogyott, majd egy downhillösvényen kötöttem ki, ahol csak nagy átkozódások közepette tudtam elkapni egy sík földutat. A szomszédos aszfaltúton már épségben lejutottam Morzine-be, de sajnos Avoriaz BIG csúcs felkeresésére már nem jutott idő.

2009. június 29, hétfő: Montriond - Col d’Encrenaz (1433 m), Col de la Ramaz (1533 m), Col de la Colombiere (1613 m – Col de la Croix Fry (1467 m) – Col des Aravis (1498 m) – Albertville = 139 km + 3151 m szint
Sokat is vártam e naptól, és ahogy szerettem volna, úgy is sikerült: csodásan! Az útvonal több közepes hegyen át vezetett, többük neves Tour de France emelkedő, a leghíresebben a Colombiere-n pedig még nem jártam, emellett a tervezett útvonallal málhás szintrekordom megdöntésére készültem. Az első hágóút a Col d’Encrenaz 3 km-n át is 10-11%-os volt, ám nagyon csendes és szép panorámás, a második a Ramaz épp a becsatlakozás után kínált meg 2-3 km 10-11%-os kilométerrel; igen keményen kezdődött a nap, ráadásul a Colombiere sem éppen könnyű. Cluses felé tekerve egy kisebb dombsor felé tekerve egy csupasz bringás amerikai srác nagyképűen ugrott ki és hajrázott egyet, majd állt is le 1 km múlva. Később egy ismeretlen srácot a 4-5%-os emelkedőn egyenletes tempóval értem utol, amikor jött megint az amerikai. Szélárnyékába beállva a bringáink (málhával együttes) közti 28 kg különbség ellenére nem hagytam elhúzni és a tetőn mikor lehajráztam, hevesen oda is szóltam neki: „-That’s all?”, szabad fordításban: „-Ennyit tudsz? Többet nem ?”
Nem csíptem, hogy lent egy szál bringával a málhás ellenében játszotta a „kemény” legényt. Megmutattam, hogy túrabringás is lehet legalább olyan erős.
Clusesben (kb. 495 m) már jó meleg fogadott; árnyékban egy pékségben vett szendvicseket és péksütit eszegettem; jól esett nyugodtan üldögélni, pihenni. A Colombiere hágó (1613 m) első felét érdektelen, kilátást nem nyújtó 7-8,5%-os kilométerek jelentették. A melegben épp mikor egy utolérendő bringásnak örültem meg, ő megállva egy vízesés alá bújva hűsítette magát. Félútnál, Le Reposoirnál találkoztunk újra, mint kiderült, az amerikai fiúk félig túratársa volt; ők is a Marmottéra jöttek. A hágóút felső fele panorámás és 8,5 – 10%-os volt. A tetőn ajándéktárgyakkal és fagyival jutalmaztam magam; jól esett ismét kicsit rohanás szusszanni. Lejtőzés után eleinte ismerős úton a Croix-Fry szintén barátságos tájon haladó hágóútra kapaszkodtam fel (1467 m), a nap utolsó (ötödik) emelkedőjét pedig a 2006-ban már felkeresett 1498m-es Aravis hágó jelentette, ahová naplementekor értem fel. A lejtőzés során egy hullámos hegyoldali elkerülőúthoz nem fűlt a fogam, így útlezárás ellenére oda behajtva kétszer is építési területet lezáró kerítésen kellett áthámozni magam (lecuccolás, bringát felpakolni a betontömbre, felmászni, lepakolni): nem volt egyszerű! A nap viszont szerencsésen zárult, amikor éppen az Albertville-be vezető bringaút mellett leltem tökéletes kempingre. E nap 4 BIG csúcsot küzdöttem le málhával ráadásul, míg más napokon, hosszuk miatt az is szép volt, he meglett kettő: ismét megmutatta a nap, hogy nem lehet ugyanúgy mérni őket.
Back to top Go down
gyorgyigabor

PostSubject: 10 - 13. nap élménybeszámolója   Sat Aug 29, 2009 3:27 pm

a következő napok képei is a szokásos helyen: (utsó 67 kép)

2009. június 30, kedd, 10. nap: Brides la Bains - Val Thorens (2340 m) – Brides les Bains = 102,23 km + 2251 m szint
E napra kijött az előző nap és a kései fekvés okozta fáradtság, nyomottság. A tervezett két emelkedő helyett – ha nehéz szívvel is – de megelégedtem eggyel: a magasabbal, a 2340m-re vezető Val Thorenssel, ami pár éve Tour hegyi befutó is volt. Egy kis eső fél órára megállított, a völgy 1800m-ig nem is volt szép, és még kaját sem tudtam venni az 1800m-en levő hegyi településen, síközpontban, ám a végső 8 km szépsége kárpótolt. Nagyon tetszett ez a szakasz: havas hegyek, egy gleccser és fent Val Thorens település….. hát ott aztán volt minden: iskola, templom, játszótér, bowlingpálya, stb. Este egy helyi gyorsétteremben (nem nemzetközi) ettem nagyon finom „Super burgert”.

2009. július 1, szerda: Brides les Bains – Bourg St Maurice – Col d’Iseran – Lanslevillard = 119,45 km + 2640 m szint

Az elmúlt napi csupán 100km-es és 2200m szintemelkedésű nap elég pihentető volt, így a következő kiemelt és várt napomra, a Col d’ Iseran hágóút (2770 m) napján frissen, lelkesen bontottam sátrat. E hágóút az egyik kedvencem (2004-ben egy esőben majd megfagytam, ám elvonultával csodás fényekben élvezhettem a parádés tájat), most szintén málhával, ám ellenkező irányból tértem vissza nosztalgiázni. Már reggel feldobott pár francia jellemző dolog: tábla jelezte az autósoknak, hogy 1,5 m távolsággal kerüljék a kerekeseket, illetve egy majdnem autóúton nem rövid, hanem 1km-es alagútba is , leválasztott kerékpársávon vitték be a kerekeseket, amit ezután nem sokkal viadukt követett. Bourg St Maurice-ban pihi közben fagyiztam egyet és vettem egy szuper, legendás hágókat mutató bringás pólót: ráadásul az összes hágón jártam már bringával ! (A tény az tény, hogy minden jártam már, sőt többségén mindkét irányból.)
Az Iseran alsó része még forgalmas volt (építésre vonuló teherautók, kamionok), ezt eső követte; de szerencsére ez is elvonult. Val d’Isere után már napsütésben, kék ég alatt, havas hegyek között, oldalában pedáloztam fölfelé. Nem is bírtam, hogy ne készüljön elég önfotó, videó… szaladt is az idő. Csodás volt: épp, mint 2004-ben! A hágó megerősítette helyén a TOP3-amban.Végül naplemente után értem a 2770m magas hágóra, ahonnan jól beöltözve lejtőztem óvatosan, már szürkületben. 1700m után már lankásabb úton addig hajtottam, amíg melegebb katlanba nem értem; Lanslevillardban tökéletes kempingre leltem.

2009. július 2, csütörtök: Lanslevillard – Modane – VONAT - Grenoble – Bourg d’Oisans = 57,6 km + 596 m szint
Csodás időben bontottam sátrat, a kisváros is nagyon tetszett: ide vissza kell térni! Mivel csuklómban időnként fájdalmat éreztem, és már csak 2 napra voltam a komoly kerékpáros marathontól, inkább lemondtam a Galibier hágó újabb meghódításától, Modane-től Grenoble-ig vonatra ültem és próbáltam picit pihenni. Grenoble-től szerencsére hátszélben kapaszkodtam fel Bourg d’Oisansba, a rajt kisvárosához, ahol a kempingben már nem sok hely volt, itt is sok résztvevő szállt meg. A baj nem is ezzel volt, hanem, hogy még ˝ 12 után sem tudták a pofájukat befogni és nekem kellett kiszólni a sátorból, hogy „-Quiet please!” Ez lett volna az utolsó hosszú éjszakám, amikor nagyot pihenhettem volna.

2009. július 3, péntek: Bourg d’Oisans – Alpe d’Huez (regisztráció) – Bourg d’Oisans = 30,7 km + 1071 m szint
Talán 7 és fél óra alvás után kissé morcosan és aggodalommal ébredtem: ha este nem tudok időben elaludni, jó edzettségem ellenére is nagyon kétséges lehet a marathon teljesítése. Tanulság: soha többet kemping szállás; házban bezzeg csendben aludhattam volna !
Ruhamosás, reggeli, vásárlás után a szintén résztvevő három magyar fiúval (Dani, Andris, Balázs) találkoztam és vágtunk neki Alpe d’Hueznek, hogy regisztráljunk, átvegyük a rajtszámot, stb.
Jó volt együtt tekerni, filmezni, fotózni, ugyanakkor kellemetlen volt a rengeteg fölfelé tartó autó: sok lusta bringás kocsival ment fel, nehogy lefárassza magát a marathon előtti nap. Meg is volt a véleményem: ennyire gyengék vagytok, illetve nem mindegy, hogy 3678. vagy 3432. helyen végez az ember ?
Fent volt sok kiállító, lehetett venni pumpát, bringamezt, energiaszeletet, stb. A srácokat követve én is bevásároltam és azt kell mondanom: jól is jött másnap a 6 energiaszelet. Miután visszagurultam a kempingbe (végső egyenesben 74 km/ó) beállítottam a fékeket, selejteztem apró cuccokat a kormánytáskából és kiválogattam a másnap szükséges cuccokat, illetve interneten hazaüzentem. Este a magyar túratársakhoz átmenve közösen ettünk tésztát. További vacsi után 23 óra előtt tértem nyugovóra: e nap bezzeg ekkor már sokan aludtak! Mégis képesek elcsendesedni.

folyt köv.
Back to top Go down
gyorgyigabor

PostSubject: La Marmotte   Sat Aug 29, 2009 3:38 pm

E napról a rövidélménybeszámolóban is 1,5 oldalt írtam, amúgy meg tán 6-ot :-)
Hatalmas élmény volt! Bár a cél feeling nem tudta űberelni a himnuszos Grandondo Campagnolóét. Teljesítményileg viszont.....

fotók: http://picasaweb.google.com/gyorgyigabor8/2009LaMarmotteByTouringbike#

2009. július 4, szombat: LA MARMOTTE: Bourg d’Oisans – Col du Glandon / St Michel – Col du Telegraphe – Col du Galibier (2645 m) – Bourg d’Oisans - Alpe d’Huez – Bourg d’Oisans – 400m fel – Bourg d’OIsans kemping = 200,12 km + 5316 m szint
Kellemes meglepetésre, csak ľ 6-kor ébredtem; mindenki nagyon készült már. Mivel rajtszámommal a 7:50-kor rajtoló csoportba kerültem, volt időm bőven. Mivel nem is tudtam, merről kell hová beállni, a tömeg eléggé végére kerültem, talán 2-300 ember lehetett már csak mögöttem. Mikor videókamerámat elővettem, a körülöttem levők még jobban csodálkoztak, mint mikor túrabringámmal beálltam. A faluközponton átgurulva ott a helyi zenekar zenélt a kerekeseknek, helyiek tapssal köszöntöttek minket. Az első 7 sík km-n előbbre húztam picit, majd a duzzasztótótól „kezdődött a tánc”: emelkedett! Hosszúnadrágom levételekor egyesek ciccentek, füttyögtek, de amikor a mezőnnyel együtt mentem, vagy picit araszoltam előre, csönd volt. Mindenki lihegett a 10-11%-oson. A Glandon hágóút a nagy duzzasztógát előtt – az erdőből kiérve – lett nagyon szép: fotóztam is eleget. Gyönyörű volt a kék tó, zöld fenyők, színes kerekesek, kék ég. Lankásabb szakaszon menetközben videómat is elővettem, úgy filmeztem; csodálkoztak is, főleg, hogy így egy kézzel is tartottam a többiek (mezőny végén) tempóját. A tetőre ütemtervemhez képest Ľ óra késéssel értem, gyakorlatilag ez a különbség a célig megmaradt. A frissítőnél, az 1924m-es Glandon hágón bő negyed órát időztem: ilyenkor az ember tömi magába a kaját: szendvicset, aszalt barackot, gyümölcscukrot, banánt, emellett talán még egy saját Powerbar szeletet is benyomtam. Kis időre a fűbe is leültem, hadd pihenjek. A lejtő veszélyét táblával is jelezték. Kevesen engem is megelőztek, de akadtak olyanok, akiknek lassú lejtőzése tényleg veszélyt jelentett: mármint megelőzésük!
Az összekötő fővölgyben többen maguk hajtottak; érdekesmód nem túl nagy tempóval; én értem utol másokat. Úgy tűnik jól fel voltam pörögve, mert nem érdekelt, hogy beálljak egy 2-3 km/ó-val lassabb bolyba, hogy pihenhessek, inkább saját tempóm hajtottam; hátszél is segített. Nem is értettem, miért tökölnek mások. Mindössze annyit álltam szélárnyékba, amíg egy energiaszeletet és banánt benyomtam.
St Michelnél vízvételi lehetőség és WC-k vártak bennünket; a hazaiaknak sms-sel üzentem. A Telegraphe és Galibier hágó következett, melyből az előbbi az alsó 2 km kivételével erdőben tekergett 6-8%-os meredeken. Igaz, hogy a mezőny végső 15%-ban, de tempómmal sorra előztem a bringásokat. Kilátás híján számolgatásukkal foglaltam el magam: kilométerenként nagyjából 30-at előztem; egy idő után már több százezres bringáikat néztem meg jól, ezzel éreztettem, hogy ilyen bringásokat előzök. A márkák a világ legjobbjai: Pinarello, Bianchi, Colnago, Trek, Wilier, Look, stb. Egyértelműen az én bringám volt a legolcsóbb (5 éve 56eFt) és legnehezebb (13,5 kg + 2,5 kg cucc) a mezőnyben. Többször gondoltam, hogy ezek a résztvevők (főleg a fiatalok) azt gondolják: a bringán múlik az eredmény; én ezt cáfoltam ahogy sorra haladtam el több, mint 200 bringás mellett: gyerekek leküzdött emelkedők kellenek az erőhöz és nem több százezres, félmilliós bringa! Biztos van akinek megvan a véleménye, hogy ezt írom, de úgy gondolom kevés olyan bringás lehetett a mezőnyben, aki ennyi 2000-es emelkedőn, hágón járt, mint én (túl a 100 különböző 2000-esen). Viszont kétségtelenül bringám a legbénább volt, de úgy vélem. nem a bringa, ami a döntő! Edzettséggel attól még túrabringával is végig lehet menni szintidőn belül.
A tetőn 2-3 percre álltam csak meg, filmeztem, fotóztam: a Galibier irányába jócskán sötétedtek már a felhők, Valloire felé már szitált is. A következő frissítő előtt 1km-rel (falu után 2-3 km-rel) aztán el is kezdett esni úgy igazán. Épp jókor: eső elvonulásra várva ettem a szendvicset, banánt, aszalt gyümit, narancsgerezdet (savasodás ellen adják), banánt és 2 Powerbart. Kevesen dacoltak csak az esővel, a többség várt. A tervezettnél én is kb. 10 perccel többet időztem, ám utána még így is kb. 15 percet gyenge esőben, égzengést is hallva tekertem, utána azonban épp a legszebb részen, havas hegyekben gyönyörködve parádés lett az időjárás. Az elképzelhető legszebb képet láthattuk: havas hegyek alatt szerpentinút, színes bringásokkal. Néhányan már itt bringáikat tolták vagy ültek le energiát gyűjteni. „-Ti hogy fogjátok bírni a végén Alpe d’Huez-t ?” – gondoltam. Itt már kevesebbet előztem, párszor engem is elhagytak és többet is álltam meg fotózás miatt, kevesebbet csináltam menet közben. A Galibier hágó utolsó kilométerén több helyen is fotóstúdiók fotósai kattingattak, hogy később jó pénzért rendelhessenek a résztvevők. A tetőre 16:15-re értem fel, fent 9 percet időztem; csodás panoráma volt ideális fényekkel. A lejtőn a Lautaret hágó után komoly ellenszéllel kellett megküzdeni, így egy magas srác szélárnyékát igyekeztem kihasználni, igaz előbb megelőztem, mert nem igyekezett eléggé. Miután visszaelőzött, hosszan élvezhettem szélárnyékát, majd a következő 15 percben utolérésekkel egy 6-8 fős csoport alakult ki. A tavat követő kisebb emelkedőkön én voltam a legjobb erőben. Bourg d’Oisansba 18 óráig volt lehetőség, hogy az ember versenyen belül nekivágjon Alpe d’Hueznek, én 17:42-re értem oda (korábban eszerint fotóztam, filmeztem.)
Ettem, ittam eleget és megettem utolsó energiaszeleteimet. A legendás 8,5%-os meredek, 1120 m szintkülönbségű Alpe d’Huez-i emelkedő következett, lábunkban 3800m szintemelkedéssel.
A kezdeti 3-4 legmeredekebb km-n időnként meg-megálltam lefotózni, filmezni a küzdőket – néhányan sétáltak már – később egyfolytában tekertem; egy-egyet előztem is. A faluba érve amint egy előttem haladó bringásnál láttam, hogy egy bisztró előtti emberek nagyon szurkolnak és olléznak, videómat elővéve hajtottam tovább. Nosza erre – mivel fél kézzel hajtottam és megörökítettem őket – még erősebb ujjongásba, drukkolásba kezdtek. Nagyon jól esett, élveztem a szurkolást! Az utolsó fél kilométeren – lankásabb is lett – ráadásul jól is éreztem magam, egy lankás egyenesen nagy tempóra kapcsolva hajráztam néhány figyelő tekintet és taps közepette. Egy előzés után szinte besprinteltem a célba; időm – mint később kiderült 11:36 lett. És ami utólag meglep: sebességmérőm szerint 9:28-at tekertem, azaz 2 óránál is több volt a holtidő: pihenés, fotózás, filmezés.
Beérkezés után hamar hazatelefonáltam majd beálltam először az ételosztó sorba; tele hassal akartam csak a chip leadására, oklevél átvételére várni, így viszont – mint tapasztaltam – az éremről lemaradtam; utólag interneten rendelhetem, vehetem meg.
Mivel jó erőben éreztem magam és nem voltam messze szintrekordomtól, legurulás után újra nekivágtam Alpe d’Huez alsó kilométereinek, hogy rekordot hajtsak. Ha hamarabb nekikezdek, illetve beáldozom a magyar fiúk felkeresését, még többet is mehettem volna: volt még bennem. Így viszont 400m szintet ráhajtva a napot 5316 m szintemelkedéssel zártam.
(A fiúk 10 illetve 10,5 óra körüli időt hajtottak, én pedig a 7000-t meghaladó résztvevőből időmmel a 4853. lettem; mögöttem 450-en érkeztek és szűk 2000-en nem értek célba. Fél órával kevesebb fotó és film esetén 500-zal végezhettem volna előrébb; bár nekem fontosabb az élmény megörökítése.)
Back to top Go down
gabor kreicsi

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   Wed Sep 23, 2009 3:30 pm

Röviden megosztom Veletek szeptemberi utazásom élényeit.

Zarándokúton (Assisi, Cascia, Loreto) voltam kilenc napot. Csodálatos élmény volt!
Az út nem a bringázásról szólt, de vittem azért (mivel befért) azt is. Úgy érzem, hogy életem egyik legnagyobb bringásélményét érezhettem át a Magas-Tauern Nemzeti Parkban, ahol egy napra megálltunk. Hatalmas küzdelemmel, de felvittem a Salgótarjáni HKE mezt egy csodálatos csúcsra. Sikerült hóban bicajoznom!

Hely: Zirknitztal/Großsee
Időpont: 2009.09.05.
Indulási hely: Sagritz/Döllach 1015 m
Csúcs: Großsee 2417 m
Emelkedő hossza:15,4 km
Szintemelkedése: 1402 m
Átlag meredeksége: 9,2 %
Időjárás: Köd, majd napsütés 1500 méter felett friss hó.
Hőmérséklet: Átlag +3 C, minimum -1 C.

Az adatok után beszéljenek a képek.
http://www.salite.ch/A/grosss.gif
http://www.challenge-big.eu/list/633-.htm#
A felső hét képet készítettem én. Very Happy

Ezek után még néhány rövidebb bicajozásom volt Umbriában. Nagyon tetszik az a tartomány! Gyönyörűek az Apenninek! Más mint az Alpok. Nem annyira zord és jóval kiépítetlenebb. Aztán itt nem tehenek legelésznek, hanem bivalyok meg bárányok. Néha vadnyugati hangulat volt.

Képek a Forcola di Presta-ról
http://kepfeltoltes.hu/090923/zarandokut_2009_001_081_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090923/zarandokut_2009_001_084_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090923/zarandokut_2009_001_090_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Képek a Forca Canapine-ről
http://kepfeltoltes.hu/090923/zarandokut_2009_001_092_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090923/zarandokut_2009_001_093_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Aztán hazafelé még felmentem San Marino-ba.
http://kepfeltoltes.hu/090923/zarandokut_2009_003_008_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Assisi pedig egyszerűen lenyűgöző!
http://kepfeltoltes.hu/090923/assisi1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090923/assisi2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Back to top Go down
gyorgyigabor

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   Mon Sep 28, 2009 10:26 am

Akkor szívesen olvasnánk élményeket :-) !!
Zirknitztalról (te szemszögedből); látom megint jócskán reggel indultál) és az Appeninekről.
Nézni a képet szép, de ha elképzelem, hogy reggel milyen hűs lehetett....

GyG

UI: épp képeid nézve tűnt fel, h még én sem tettem fel Zirknitztalhoz fotót
Back to top Go down
gabor kreicsi

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   Mon Sep 28, 2009 6:45 pm

Zirknitztal - egy életre szóló bringázás

2009. szeptember 5. Sagritz (Karintia - Ausztria)
Kis apartmanunkban már az éjszaka sem volt eseménytelen. A hideg front nem nagyon akart átvonulni. A villámlások ostorcsapászerűen zengtek a hatalmas sziklák között. Aztán amikor reggel ötkor felkeltem, csillagos eget láttam. Meg is örültem nagyon és hozzáfogtam reggelizni ill. öltözni.
Hatkor indultam el először, de akkor kiderült hogy a kulacsomat fent hagytam. Visszamentem érte, de - mint később kiderült - teljesen feleslegesen. Forró vizet töltöttem bel és irány ismét a szabad. Gurulással kezdtem, de iszonyatosan hideget éreztem, ekkor tűnt fel - a világosab időben - hogy a sziklák havasak. Shocked
Szóval indulás harmadszor, plusz téla aláöltözettel a mez zsebben - ez később életet mentett.
Először legurultam Döllachba. Az utcai fények még égtek, a nap pedig még egyáltalán nem látszott. A falun gyorsan átkeltem és rögtön irtózatos meredekség vitt felfelé. Egyébként előtte Györgyi Gabi beszámolóját többször is elolvastam - sőt nálam is volt - így ilyen szempontból nem értek meglepetések. Az viszont feltűnt, hogy a széldzseki nem nagyon akart lekerülni.
Megyek-megyek felfelé, sehol senki, csak egy vadászos autó előz meg. 1200 méteren látom az első hófoltot. No csak? Shocked
Jönnek a kissé pihentetőbb részek majd két fahíd és iszonyatos meredekség ismét. Aztán - nekem túl hamarnak tűnően - elértem a sorompót. Pont voltak ott emberek, a terepjáró jó havas volt. Smile Nagyon magyaráztak nekem németül, de simán felengedtek az üzemi útra. Tehát bicajozni itt nem tilos!
Innentől aztán még nagyobb lett a magány és jöttek a küzdelmek. Eleinte "csak" a szinttel és a meredekséggel, aztán pedig az elemekkel. Egy fahídnál tűnt fel először, hogy talán nem lenne jó ráhajtani. Még gyalogosan is alig bírtam átmenni, annyira át volt jegesedve. Aztán pedig megérkeztem a "havasokba". Még a tehenek sem nagyon akartak nekem arrébb menni, annyira meglepte őket a hóban bicajozó fickó. A kulacsból ittam volna, de szinte fagyos volt a víz benne, így erről inkább lemondtam. Annyira örültem, hogy az MTB-met hoztam el. Pedig csak a meredekség miatt döntöttem annál. Itt az országútival fel és le is tolás lett volna.
A táj teljesen lenyűgözött, a havas bicajozás pedig teljesen feldobott. Néha elkapart a kerék amikor a hó alatt fagyos volt az aszfalt. Hja kérem, -1 fok volt. Shocked
Már nagyon vártam a Kegelsee-t. Csodálatos az a kis tengerszem! Innen már látszódik a csúcs, ám addig még sokat kell menni. Kisebb megállásokkal nyomultam felfelé és egy balos kanyarban végre kiértem a napra. bounce Ez nagyon-nagyon jól esett!
Újult erővel vágtam neki a maradék távnak. Felérve pedig teljesen megkönnyebbültem. cheers
A gáton nagyon óvatosan mozogtam, mert teljesen le volt fagyva a teteje. Az önkioldós képet megcsináltam és egy perc alatt felvettem a téli aláöltözetet. Idea
Lejmenetben nagyon óvatosnak kellett lennem, de már ennyi idő alatt is a nap sokat olvasztott a hóból. Aztán lejjebb már begyújtottam a rakétákat. A végén Döllachból nagyon nehezemre esett felmászni Sagritzba, de nagy-nagy örömmel léptem be az apartmanunkba, ahol már várt a feleségem. sunny
Back to top Go down
gyorgyigabor

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   Mon Sep 28, 2009 10:23 pm

Érdekes olvasni: mintha nem is szeptemberben lett volna ....
Szerencséd volt, hogy a lejtőzésig megolvadt a hó / jég !

Várom a többit is :-)

és miért adtad azt a címet, hogy életre szóló bringázás ?
(Én ilyen alcímet kb a legnagyobb 5-6 bringás emlékeimnek adnék) Vagy az is volt ?
Back to top Go down
gyorgyigabor

PostSubject: nyári alpesi túra utsó előtti rész   Mon Sep 28, 2009 10:40 pm

Végére értem válogatott nyári képeim feltöltésének, így a szöveget is megosztom az olvasókkal:

csináltam már kezdőoldalt is, + mögötte a napi adatokkal - ebből a szintemelkedés és a kcal az érdekes.
http://www.gyorgyigabor.hu/2009_Alpok_osszefogl1.html

fotók:
az alsó harmadához jön a szöveg; a Marmotte utáni részhez:

2009. július 5, vasárnap: Bourg d’Oisans – Grenoble – VONAT - Genf
Viszonylag elegendő alvás után kényelmesen készülődgettem, neteztem fél órát (nem ígértek jó időt Bajorországra és Tirolra.), majd déltájt nekivágtam Grenoble-nak, ahonnan vonattal utaztam Genfbe. Átszálláskor 2 órám volt Aix les Bainsban, ahol ezalatt legurultam a tópartra és ott nézelődtem. Genfben hiába vettem térképet, egy kempinget tévesen jelzett, így feleslegesen tekertem 12 km-t és másik kempingben csak ˝ 10-kor állíthattam sátrat, a genfi tó partján, még normál időjárásban.

2009. július 6, hétfő: Genf – VONAT - Bregenz – Hittisau – Riderbergpass - Obersdorf
Minthogy sorba kellett volna állni pénzkivételért és csak EURO-m volt, nem tudtam reggelit venni; első – 5 órás – vonatutam végéig alig tudtam enni valamit. St Gallen után St Margarethen következett, ahol már kicsit esett az eső, majd Bregenzben, a Bódeni tó partján a kis utcákban tekeregve is megáztam. Az eső múltával a hegyek felé fordultam, és idővel csodás, napsütéses délutáni időben kerekeztem nagyon szép, barátságos tájon. Az 1420m-es, néhol 16% meredek Riderbergpasson át érkeztem meg Obersdorfba, ahonnan Kreicsi Gábor sms-e segített, hogy a szomszéd kis faluban találom a BIG találkozó közös szállását. Útközben autóval Danielékkel is összefutottam, így még könnyebbé vált a célba érés. Az este beszélgetéssel és BIG-es búcsúkoccintással zárult, akadtak igazán közvetlen BIGesek is. Jó volt újra találkozni Mauróval is.

2009. július 7, kedd: Obersdorf – Nebelhorn emelkedő (1265 m-ig, aszfalt végéig) – Obersdorf – Sonthofen – Allgauer Berghof, út vége (1341 m) – Obersdorf – Sonthofen – Oberjoch (1178 m) – Reutte – Berwang = 134,5 km + 2395 m szintemelkedés
Felhős időre ébredtünk és mire reggeli után legurultam a városba, esett is. Gáborékkel elvesztettük egymást, így vártam picit, hátha eláll. Később épp a Nebelhorn útját kerestem, amikor összefutottam Daniellel, akivel együtt kezdtük meg a brutális kaptatót. Ő a 17-20%-os meredeken is ülve tekert, míg én – áttételemmel – könnyedebben, időnként kiállva; kíméltem térdeimet. Könnyedebb pörgetéssel gyorsabb is voltam; jó fotókat is készíthettem Danielről. A kilátás párás, felhős volt, de nem esett. Az úton egy másik - 50 év körüli - BIG tagot értem utol, aki az enyémnél is könnyebb áttétellel hajtott. Az aszfaltút végénél megálltunk, de filmezésem végén láttam, hogy montis barátunk is tolásra kényszerült, annyira meredek volt fentebb.
A városból - dacból (hisz csak 12 km volt) - eső miatt vonattal utaztam Sonthofenbe, ahonnan már esőruhát öltve kapaszkodtam fel az Allgauer Berghofra. A hegyi utacska a házig is többször volt 15%-os meredek, de én onnan – aszfaltúton – továbbhajtottam. Bár a ház (ami a BIG csúcs nevét adja) 1171 méteren áll, az aszfalt tovább vezetett. Gondoltam is: vajon az időnként emelkedőkhöz autóval érkező BIGesek végighajtottak, vagy ők már ott visszafordultak, hogy meglett a csúcs? Pedig a neheze csak azután jött; volt, hogy 18%-os volt az út 2-300 méteren át. A felvonóállomástól ráadásul az út még mindig tovább vezetett, egészen egy 1341m-en álló házig (Fahnengehren). Jó érzéssel töltött el, hogy a pocsék idő, eső ellenére addig mentem fel, ameddig lehetett; utóbb kiderült, 170 méterrel a BIG emelkedő tetejénél feljebb. A valós tetőpontot itt is a BIG figyelmébe ajánlom: nem kellene cserélni, hogy a nehezebb részt is tartalmazza ?

Mivel a kaptató szűk órányi mászást jelentett, az is eszembe jutott – természetesen – hogy ilyen BIG-ből egy nap, főleg ha autóval megy az ember egyik lábától a másikig, 5-6-ot is le lehet küzdeni, ám Valaisban, ahol 5-600 méterről kell 2100-2300méterre feltekerni egy nap, maximum kettő vállalható. Ezért nem ér ugyanannyit 30 BIG a kis hegyeken és 30 BIG, amelyekhez több órát kell felfelé tekerni.
Visszatérés után előbb egy pékségben töltöttem kis időt az eső helyett, később máshol vásároltam. Obersdorfba visszaérve, felmálháztam bringám, majd 2 órát szárazban tekerhettem, ám az Oberjoch (1178 m) vége felé megint esett. Ez volt Németország legmagasabb települése. A túloldalon Ausztriában kilátástalan időben pedáloztam egy órát, hogy ott újabb egy órára, Reuttéig ismét elálljon. Az este hátralevő részét már ismét esőben tettem meg: eleinte fel is bosszantott, hogy már Reutte után rendesen emelkedett; azt hittem csak később fog. A rossz idő ellenére, részben málhás bringával 4 BIG csúcsot vállaltam e nap; motivált is ez az esőben! Az utolsó Berwang volt, ami elvben igazán szép környéki település volt. Itt jól esett házban megszállni; és cuccaimat szárítani.

2009. július 8, szerda: Berwang – Ehrwalder Alm (1510 m) – Fernpass (1216 m) – Imst – Landeck – Fiss – Möseralm (1812 m) – Landeck = 144,5 km + 2115 m szintemelkedés
Szakadozottabb felhős időre ébredtem; a nap első felében időnként még többször esett is: „-Hát csak nem tudod abbahagyni?” Ehrwaldban már bujkált a nap; málhám a felvonó parkolójában rejtettem el. Jól is jött, hisz kb. 4 km-n át 14-16%-os emelkedő következett. Hiába bujkált a Nap, fél órán át gyengén esett; szerencsére az 1510m-en található turistaházhoz (Ehrwalder alm) érve már nem: élvezhettem a csodás panorámát, szép időt, érdekes tehénféle állatokat, bivalyokat ? . Újabb rövid eső után a rossz idő végleg elment (e napra), szép napos úton hajtottam fel a már ismert, 1210m-es Fernpassra, ahonnan parádés panoráma nyílt a türkiz tó hátterében emelkedő Zugspitzre.

A lejtőn Imstig ereszkedtem, ahol a turistairodában ingyen netezhettem: a BIG emelkedőket nézegettem, melyek közül válasszak a következő napokon az időjárás függvényében. Landeckig az Inn menti bringaúton kerekeztem, onnan pedig este 7-kor még nekivágtam a Fiss BIG emelkedőnek, ami nem is Fiss-ig (addig 9%-os) érdekes (ahol a (leg)több tag biztosan befejezte a kapaszkodást), vagy nehéz (9%-os odáig), hanem utána, a felvonó alatt vezető keskeny aszfaltcsík, mely átlagban kb. 11%-os, de többször 14-18%-os. 1812m-en végződik, ahonnan már tök sötétben hajtottam a kempingbe. Itt jelzem, hogy aktualizálni kellene a 608-as, Fiss emelkedő BIG adatát, tetőpontját!

2009. július 9, csütörtök: Landeck – VONAT - Ötztal bahnhof – Sölden = 56,5 km + 677 m szintemelkedés
Bár este még úgy tűnt, hogy a július 10-re tervezett Ötztaler radmarathon próbatúrát a rossz idő miatt inkább kihagyom és visszamondom a szállásfoglalást, reggel szüleimmel beszélve már kedvezőbb időjáráselőrejelzést mondtak (a netről). Úgy döntöttem: mégis vállalom a hűvösebb, de talán már eső utáni próbatúrát és legalább a szállást sem kell lemondanom. Így viszont új emelkedőkről – köztük a csodás és kihívást jelentő Kaunertalról - is lemondtam, viszont motivált, hogy kipróbáljam Európa legnehezebb bringamarathonjának útvonalát (benne három 2000-es heggyel); nagyjából szimuláljam, hogy nekem hogy menne.
Délelőtt elgurultam a vasútállomásra menetrendet nézni, vásároltam, mostam is. Ötztal bahnhofig vonattal mentem (energiával a másnap miatt spórolni kellett!), onnan azonban már tekertem (bár busz is járt a völgyben): 38km alatt 600 m-t fölfelé. Szállásfoglalás után este 1,5 órán interneteztem, leveleztem. A napot éjfélig meleg konyhával váró étteremben, hatalmas adag tésztával zártam.

folyt köv.
Back to top Go down
gyorgyigabor

PostSubject: A NAGY NAP: ÖTZTALER RADMARATHON szimulálás !!   Mon Sep 28, 2009 11:03 pm

2009. július 10, péntek: ÖTZTALER RADMARATHON próbatúra: Sölden – Öetz – Kühtai (2017 m) – Innsbruck – Brennerpass (1374 m) – Sterzing - Jaufenpass (2099 m) - St Leonhard - Timmelsjoch (2474 m) – Sölden = 228 km + 5203 m szintemelkedés
Nagyon rossz éjszakám volt. 11-kor ugyan lefeküdtem, de vagy nem tudtam elaludni, vagy hamar felébredtem és – órát nem nézve – hosszan, talán egy órán át is küzdöttem, hogy ismét elszenderedjek; hiába. Melegem is volt, egy idő után meg már feszült is lettem. Mind többet gondoltam rá, hogy ki kéne hagyni egy napot és azután megpróbálni.
Végül sikerült elaludni; majd 6:20-kor csörgött az órám (max 5,5 órát aludhattam) .

Mivel nem voltam kiütve, kávés reggeli után mégis belevágtam. Nem gondolkodtam, hogy kora-délután elér-e a kiütés. Vizes úton, pipáló hegyek között hajtottam Öetzig; néha kis foltokban kék eget is láttam: reménykedtem!!.

Kühtai felé tekerve ugyan NY felől látszott, hogy szakadozik a felhőzet, mégsem javult, sőt. Néha a lehelletem is látszott, 3 km-rel a tető előtt már esőben hajtottam; igaz elszántan. Okos döntés volt, hogy nem spóroltam a ruhákkal: esőkabát, esőnadrág, kamásli.
A lejtőn Kematennél értem ki az esőből (a lejtőn van aki 100 km/ó-val száguld, nekem csak 76 km/ó lett). Szerencsére gond nélkül megtaláltam a megfelelő utakat.

Innsbrucktól kíváncsian vártam a Brennert: szerencsére – gyenge hátszélben és zenét hallgatva – nagyon jó tempóval haladtam, ráadásul az utolsó 10km-n már a napsütés is megérkezett; látszott: Olaszországban klassz nyári (!) bringásidő lesz.

A Brenner hágón meglepett a hatalmas üvegfalú áruház, pláza, egyi üzletének neve: Gabor volt. :-) Vásárlás után már tekerés közben - mint marathonokon - ettem Powerbart, banánt és egyebet (cukros gumicukrot ?). Sterzing végétől végre alul-fölül rövidben vághattam neki a Jaufenpassnak.
E hágón 2006-ban kipihenten 90 perc alatt hajtottam fel; most a zene által diktált jó ütemmel ezt próbáltam megismételni: lábamban már kb 137 km + 2100 m szint. Egyszer-egyszer fotóra, filmre megálltam, de a hágóút középső részén vagy 600 métert megállás nélkül küzdöttem le, felül a csodás panorámás részen már többet filmezgettem, álltam meg.

Mivel a marathonon St Leonardban van időhatár, amikorra oda kell érni, a lejtőzés után már nem hajtottam úgy magam; onnantól a marathonon is visszavettem volna a tempóból az élvezet, fotózás, filmezés kedvéért.

A településen negyed órám vásárlással ment el (marathonon ilyenre nincs szükség), utána jólesően padon ülve ettem meg az egyik hatalmas péksütit meg újabb Powerbart.
18:30-kor vágtam neki az 1800m szintemelkedést jelentő, 2474m-es Timmelsjochnak, amire a szervezők max. 4 órát számolnak. Saját tempóm szerint frissen 700-750m szintet (ha minden beleadnék, talán 850-900 m szintet) tudok menni egy óra alatt (Armstrong, Contador 1600-1750 m szintet) , itt ha 600méterrel is számoltam (kis megállásokkal), amellett még fél óra pihenővel is elegendőnek éreztem 3,5 órát.

Noha a kezdeti kilométereken néha éreztem ellenszelet, szerencsémre ez tényleg csak pár km-n bosszantott, a többin a hegy vagy a fák felfogták. Féltávnál a sík részig hajthattam rövidben; ott öltöznöm (közben ennem) kellett; a Nap ekkortájt mehetett le. Noha a hágóút felső része 20 óra után le van zárva, kerekesként nem okozott gondot továbbmennem.

A felső kb. 6 km-n hajtottam erős szürkületben; ott már hideg is volt. Noha hosszúnadrágban hajtottam (azt is vittem magammal), 2400m felett már-már abban is fáztam; visszaszámoltam: hogy a hátralevő 1-2km-t csak kibírom. Utóbb láttam: hőmérőm 3 fokot mért! A hágón sötétben vettem már magamra minden ruhát: sapkát, kamáslit, esőnadrágot, esőkabátot és a vékony bringáskesztyűre egy tartalékzoknit – hogy kezeim el ne fagyjanak a lejtőn.

A 150m szintemelkedéses köztes emelkedővel fűszerezett lejtőn 23 órára értem a házhoz; örömömben – éjszaka – már nem kiáltottam fel, de büszke voltam magamra: GOND ÉS HULLÁMVÖLGY NÉLKÜL, VÉGIG JÓ ERŐBEN TEKERTEM VÉGIG AZ ÖTZTALER RADMARATHON útvonalát. Ami az időt illeti, vásárlások és időnkénti hosszabb lazítások, megállásos filmezések nélkül lehet esély, hogy a mezőnyben szintidőre túrabringával is megcsináljam a kört.
(pihenés nélkül 20 perccel a limitidő előtt értem volna St Leonhardba, mezőnnyel együtt haladva talán addig 40 perc időm lehetne pihenni.)

(Részlets, 6-7 oldalas beszámolómat így zártam: Az Ötztaler szlogenje: Ich habe ein traum (van egy álmom). Azt gondolom sok amatőr kerekesnek ez az álma. Aki ezt végigcsinálja, az a legjobb túrázók, bringamarathonosok közé tartozik. Egyre közelebb vagyok ezen álmomhoz. Jövőre regisztrálni fogok és ha bekerülök a kisorsoltak közé, ott leszek a rajtnál, hogy az Alpok több, mint 100 db 2000-es emelkedőjére való feltekerés után feltegyem az i-re a pontot.)

2009. július 11, szombat: Sölden – Ötztal bahnhof – VONAT - Budapest - Budakalász
Félig-meddig elegendő alvás után finom reggelit ettem, majd a szállást megköszönve ismét málhával terhelten indultam útnak. Noha sütött a Nap, hűvösnek éreztem az időt. Az ellenszél ellenére végül a vártnál hamarabb értem a pályaudvarra, ahonnan előbb Innsbruckba utaztam, ám a 15-20 perc késéssel érkező és Bécsig nemhogy a lemaradást behozó, de további kését összeszedő vonat kockáztatta a Budapestre tartó másik elérését. Nagyon mérgesen már határ közeli éjszakázással számoltam, amikor kiderült, megvár minket a vonat. Ez még nem lett volna elég nekem, mert jegyet is kellett vennem, de amint a másik szerelvény egy kalaúzától megtudtam, hogy a vonaton is vehetek jegyet, azonnal rohantam, hogy feltegyem a bringát. Mázlim lett végül, ráadásul a kalaúz baráti áron adott jegyet. Árpád hídnál a HÉVre várva buliba induló káromkodó és ittas fiatalokat látva rá kellett jönnöm: hazaértem! Ez Magyarország. Sajnos.

Az előző napi Ötztaler radmarathon próbatúra sikere az utolsó hűvös, többször esős hetet is szép emlékűvé tette és így más másként gondolok vissza az egész három hétre.

A túrán 2335km alatt 47060m szintemelkedést hajtottam, ami „karrier-rekord”. A 3 hét alatt a legtöbb érdemi és fontos rekordom megdöntöttem, de jelzem, egyik sem izzadtságszagú, sőt ellenkezőleg élvezetes rekord-döntő nap volt. Mostantól málhás napi szintemelkedés-csúcsom 3151méter, anélküli szintrekordom 5316 méter.
A 2000m feletti statisztikák: eddig 129-szer bringáztam 2000m fölé, ami 101 különböző csúcsot, hágót jelent. A számokból adódik, hogy többre két irányból is feljutottam, így már a legnagyobbakra, mint Bonettére (2802 m), Col d’Iseranra (2770 m), Galibier-re (2645 m), Agnellóra (2744 m) és Stelvióra (2760 m) is.
A három hetes túra során 15-ször tekertem 2000m fölé (így összesen már 129-nél, illetve augusztus végén 132-nél járok): 132-szer 2000m fölé!
- Összesen tízszer (ide számolom a Telegraphe-Galibier párost) tekertem egyfolytában 1500m szintemelkedésnél többet fölfelé, ebből egyszer 25kg-s málhával.

A netes infók alapján még kb. 15-17 db 2000m fölé vivő aszfaltos út van az Alpokban; akár jövőre meglehet mind, de - ha nem jön közbe semmi - 2011-re mindenképpen!
Back to top Go down
gyorgyigabor

PostSubject: Aug végi 2 BIG   Mon Sep 28, 2009 11:15 pm

Augusztus végén még 2 BIG-en járam (Balázzsal autóztunk ki, ahol 1. és 2. nap helyi túrát tettem)
2. nap a Tauernmoos see-hez tekertem fel, ez sem BIG, de csodás emelkedő Kapruntól nem mesze. Jó nehéz a vége: 10-15%-os!
Fent ember alig volt, csak 1-1 tehén, 1-1 kék, türkiz tó, havasok, legelő, harapni való levegő..... itt kell időzni!!
Kár, hogy nem BIG, pedig azok közt lenen a helye, viszont újabb 2000-es.

Másnap a Stoss talán 40 perc volt ; vicces :-) Röhejes ?
jártam nem BIG-en is: Svájcban az Alp Anarosán, 2340m-en, mely az Alpok legnehezebb emelkedői közé tartozik (56. a climbbybike szerint), 1403 m szintkülönbségű és több, mint 9%-os átlagmeredekségű.

A rajtam kívülálló okok miatt elnyúlt délelőtt után dacból is belevágtam e hegy után még a Juf emelkedőbe, ahová már 1,5 órát sötétben tekertem; 23 órára értem fel, de meglett. Picit azért féltem az erdei állatoktól.

Utsó nap mindkettőnknek megfelelő helyen tekertünk, én Suldenbe, a Stelvio hg oldalában. Jó meredek volt, hosszú egyenessel, nem csoda, hogy a lejtőn asszem 84 km/ó-ig gyorsultam. ha nem elkopott fékem lett volna, tovább is mertem volna engedni.
Back to top Go down
gabor kreicsi

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   Tue Sep 29, 2009 3:08 pm

gyorgyigabor wrote:
és miért adtad azt a címet, hogy életre szóló bringázás ?
(Én ilyen alcímet kb a legnagyobb 5-6 bringás emlékeimnek adnék) Vagy az is volt ?

Először is BOLDOG SZÜLETÉSNAPOT KÍVÁNOK!!!!! bounce

Másodszor - a kérdésedre válaszolva - benne is van a legnagyobb 5-6 emlékben. Cool

Harmadszor, nagyszerű az Ötztaler Marathon bejárásod. Le a kalappal! cheers
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Túrák 2009-ben   

Back to top Go down

Túrák 2009-ben
View previous topic View next topic Back to top 
Page 4 of 5Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» advent calendar 2009